Співвідношення: обчислення
Обчислення при відомій сумі (різниці)
Ми шукаємо два числа, коли знаємо їхнє відношення і знаємо їхню суму (або різницю, добуток чи інший вираз). У цьому випадку зазвичай допомагає спочатку обчислити, чому відповідає одна частина у співвідношенні. Зазвичай ми обчислюємо числа, які шукаємо, за тим, скільки частин у співвідношенні відповідає першому і другому числам.
Приклад: Співвідношення заряджених і розряджених батарейок у детекторі смурфиків становить 1:4. Розряджених батарейок на 6 більше, ніж заряджених. Скільки ж є всього заряджених і розряджених батарейок?
Спочатку давайте порахуємо, скільки батарейок відповідають одній частині. Ми знаємо, що розряджених батарейок на 6 більше, ніж заряджених. Розряджені батарейки утворюють 4 частини, а заряджені 1 частину. Таким чином, розряджених на 4-1=3 частини більше, ніж заряджених. Отже, 3 частини відповідають 6 батарейкам. Одна частина тоді це \frac{6}{3}=2 батарейки. У детекторі цілком є 2 заряджені батарейки та 4 \cdot 2 = 8 розряджених батарейок.
Результат: у детекторі цілком є 2 заряджені батарейки та 8 розряджених батарейок.
Обчислення за допомогою рівнянь
Якщо ми вже знайомі з розв’язуванням рівнянь, ми можемо при обчисленні використовувати два рівняння для двох невідомих.
- Перше рівняння ми складаємо з відомого співвідношення.
- Друге рівняння складаємо на основі інформації про значення суми (або різниці, добутку тощо).
Приклад (складніший приклад для тих, хто вже знає рівняння і довжину кола): Ми знаємо, що радіуси двох кіл відносяться як 2 : 5 і що сума їхніх довжин дорівнює 70 \pi. Якими є радіуси кіл?
Позначимо радіуси a і b та запишемо рівняння. Відомо відношення a : b = 2 : 5, тому маємо перше рівняння \frac{a}{b}=\frac{2}{5}. Сума довжин кіл з радіусами a,b дорівнює 2a\cdot \pi + 2b\cdot \pi. Ця сума нам відома, тому друге рівняння має вигляд 2(a+b)\cdot\pi = 70 \pi.
Розв’яжемо систему рівнянь. Помножимо перше рівняння на 5b (при b\neq 0) і отримаємо 5a=2b. Поділимо друге рівняння на додатне число 2\pi і отримаємо a+b=35. Виразимо a з другого рівняння та підставимо його у перше. 5\cdot(35-b)=2b. Спростимо й обчислимо b. 175= 7b, тому b=25. Обчислюємо другий радіус a=35-b=10.
Отримані радіуси кіл дорівнюють a=10,b=25.
Закрити